bouquet

EFT Duygusal Özgürleme Teknikleri

eft-logo-e1361958443725-1024x611

ENERJİTİK PSİKOLOJİ / EFT (Emotional Freedom Technique/ Duygusal Özgürlük Tekniği): Ruhun anahtarı…. Duygusal, zihinsel ve bedensel problemleri, ilişkilerimizdeki bağımlılıklardan kaynaklanan korku ve fobiler endişe ve kaygı, panik atak gibi fiziksel ve ruhsal rahatsızlıklar, kilo problemi, madde bağımlılıkları vs. sorunlar yaşayan kişilere duygusal özgürlük tekniği( EFT ) kolaylıkla uygulanabilir ve öğretilebilir. Ruhsal ve fiziksel bedenlerdeki enerji blokajları çözülerek enerji sisteminde oluşan ve hayatımıza yansıyan olumlu değişim ve dönüşüm yaşanır.
Gittikçe tanınan ve yayılan vurma tekniğiyle akupunktur etkisi gösteren meridyen enerjitik psikoloji çalışması duygusal, zihinsel ve ruhsal yaşamımızı düzenler. bu yenilikçi psikoterapi bize olağan üstü gelişim sağlar.Son derece etkili ve tamamlayıcı, geleneksel ve bilimsel bir metottur. Kısa sürede hızlı ve başarılı sonuç alınan bir tekniktir. Sorun kabul edildiğinde olumlu olumsuz düşünce savaşına son verildiği için blokaj çözülür, enerji sisteminde oluşan dengesizlik ortadan kaldırılarak olumlu sonuç alınır.

EFT’ yi nerelerde kullanırız;
Psikolojik problemler
Korkular
Toplum önünde konuşamama fobisi
Depresyon
Panik atak
Endişe ve kaygı
Takıntılar
Özgüven eksikliği
Stress
Fiziksel rahatsızıklar
Psikolojik ağrılar
Hastalık ve ameliyatlar sonrasında iyileşmeyi hızlandırma
Kaza ve şok sonrası travmalar
Alkol, sigara, uyuşturucu bağımlılığı
Kilo problemleri
Blümi kilo alamama problemi
Uyku bozuklukları
Aile problemleri
EFT nin temel amacı iyi hissetmeyi sağlamaktır. İyi hissetmeyi sağlamak, düşünce düzeyinde olmaz. Duyguları hissederek ve boşaltarak olur. Duyguların onaylanması iyileşme yolunda atılmış önemli bir adımdır. Hislerinize saygı gösterin. Onlar sorunu çözmek için gerekli olanları söyleyecektir.
…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Yıllar boyunca hepimiz birçok şeyi içimizde biriktiririz.
Acı, korku, kızgınlık, üzüntü, vb. olumsuz birçok duyguyu ifade etmekten çekindiğimiz ya da belki de karşımızda muhatap bulamadığımız için içimizde bir yerlerde saklarız ve bir gün o olumsuz duygular bize hastalık olarak geri döner.
Bazen basit bir baş ağrısı ya da mide ağrısının altından bile geçmişten kalma duygusal yüklerimizin çıktığını görebiliyoruz.

Peki geçmişin olumsuz etkilerinden nasıl kurtulabiliriz, hayata olumlu bakmak ve geçmişi affetmek mümkün müdür?

Bunlar için size önerebileceğim alteranatif bi teknik var. Kısa adı EFT olan Emotional Freedom Tecnique yani Türkçe adıyla Duygusal Özgürlük Tekniği.

Son dönemde tamamlayıcı tıbba ait tekniklerin fazlasıyla gündemde olduğunu görmekteyiz. Tabi ki psikoterapinin yerini tutmamakla birlikte bir terapistin alet çantasında bulunabilecek ve gerektiğinde kullanılabilecek etkili tekniklerden biri de EFT’ dir.
Mühendis Gary Craig’in 90 yılların başında geliştirdiği bir teknik olan EFT bir enerji psikolojisi tekniğidir.
Basitçe anlatmak gerekirse EFT iğnesiz akupunktur olarak da adlandırılabilir. Vücutta enerji akışının sağlandığı bir düzen vardır ve bazen bu enerji akışı çeşitli nedenlerden dolayı sekteye uğrayabilir ve blokajlar oluşabilir. Vücudun belirli noktalarına en az 7 hafif vuruş yapılarak bu blokajların açılması sağlanır.

EFT öğrenmesi ve uygulaması oldukça basit ancak bir o kadar da etkili bir tekniktir.
Kişi kendi kendine öğrenip uygulayabilir ancak bir başkası tarafından uygulanması var olan sorunların çözümünde daha etkili olacaktır.
EFT den sonuç alabilmek için ona inanmak da gerekli değildir.

EFT’nin nerelerde kullanıldığına dair bazı örnekler:

– Duygusal rahatsızlıklar: Evham, stres, kaza sonrası travmaları, takıntılar, uykusuzluk, kekemelik, vb.
– Olumsuz alışkanlıklar: Aşırı yemek yeme, kilo problemleri, yiyeceklere karşı zaafiyet, alkol ve sigara alışkanlığı, tırnak yeme, alt ıslatma, vb.
– İlişkiler: Çekingenlik, utangaçlık, kendini ifade edememe, kızgınlık, öfke, kıskançlık, vs.
– Fobiler: Uçak, asansör, karanlık, çeşitli hayvanlara yönelik korkular, topluluk önünde konuşma, sosyal fobi, başarısızlık, reddedilme, evlilik, hastalık, yalnızlıktan korkma.
– Fiziksel rahatsızlıklar ve ağrılar: Baş, sırt, eklem, boyun, omuz vb. ağrıları, regl sancıları, kabızlık, kadın hastalıkları, vb.
– Eğitim: Sınav stresi, belli derslere, okula ya da öğretmene, konsantrasyon ve motivasyon güçlükleri.
– İş hayatı: Stres, başarısızlık korkusu, özgüven sorunları, performans anksiyetesi.
– Spor: Her türlü spor dalında performansın arttırılması.

Görüldüğü gibi asında aklımıza gelebilecek her türlü sorunda kullanılabilen EFT tekniğine göre, tüm negatif duyguların nedeni enerji sistemindeki düzensizliklerdir. Bu düzensizlikler ortadan kaldırıldığında enerji tekrar sağlıklı bir şekilde akmaya başlayacak ve kişi kendini daha iyi hissedecektir.

EFT meridyenlerdeki enerjinin hareket ettirilmesi temeline dayanır. Her meridyenin bir başlangıç, bir de bitiş noktası vardır. İdeal durumda enerjinin başlangıç noktasından bitiş noktasına doğru akması gerekir. Enerji meridyenlerden pürüzsüz aktığı sürece bir sorun yoktur. EFT yaparken bu enerji noktalarına vurarak bloke olan enerji harekete geçirilir. Bu vuruş noktaları: Başın tepesi, gözün dış yanı, gözün altı, burnun altı, dudağın altı, köprücük kemiği, koltukaltı, baş parmağın yanı, işaret parmağının yanı, orta parmağın yanı, küçük parmağın yanı ve karate noktası denilen elin küçük parmak ile bilek arasında kalan kısmıdır. Sorun tanımlandıktan sonra oluşturulan olumlama cümleleriyle birlikte bu noktalara en az 7 vuruş yapılarak temel seri tamamlanır ve sorunun kişide yarattığı olumsuz duygunun derecesi sıfıra düşene kadar bu işleme devam edilir.

Duygusal yüklerin üzerinizde yarattığı ağırlıklardan kurtulmak, geçmişi affetmek ve kendinizi özgür bırakmak için öğrenmesi ve uygulaması son derece kolay olan ve gerçekten de etkili bir teknik olan EFT Tekniği ile mutlaka tanışın. Hayatınıza bir fark katın.